Akne Bakım

Güzellik Salonu

Akne Bakım

AKNE BAKIMI

Akne, genellikle ergenlik çağında karşılaşılan ve iyileşmezse ciltte kalıcı hasarlar bırakabilen yaygın bir cilt hastalığıdır. Ergenlik çağında cilt tabakasının altındaki yağ miktarı artıp, bozulma gösterebilir. Bu da ciltte iltihaplı şişlikler oluşmasına sebep olur. Ciltteki bu görüntü bozukluğu işinin psikolojisini yakından etkileyen faktörlerden biridir. Bireylerde görülme oranı yüzde 80 civarındadır.

Yağ bezelerinin içindeki kıl köklerinden cilde açılan kanallar mevcuttur. Bu kanalların tıkanması sivilcelenmeye yol açar.

Sivilceli ciltler normal ciltlere oranlara çok daha hassastır. Bu nedenle uygulanacak çözüm dikkatli seçilmeli ve doğru uygulanmalıdır.  Sert kimyasallarla cilde uygulama yapmak tahriş edici sonuçlara varabilir.

 

Akneli Ciltlerde Bakım Nasıl Olmalıdır?

Akneli ciltlerde cilt temizliği çok önemlidir ancak bunu da ölçülü yapmak gereklidir. Cildimizi temizleyelim derken PH dengesini bozan uygulamalardan kaçınmalıyız. Daha ince bir yapıya sahip olduğu için ve ciltten tamamen temizlenebildiği için jel temizleyiciler tercih edilebilir.

Akneli ciltleri belli aralıklarla nemlendirmek gereklidir. Yağsız nemlendiriciler kullanılarak cilt ferahlatılmalıdır.

Eğer ciltte makyj malzemesi kullanılacaksa mutlaka yağ dengesini koruyan hatta yağsız ürünler olmasına dikkat edilmelidir.

Sivilcelerle oynamak, dokunmak, sıkmak ciltte lekelenmelere yol açabilir ve sivilcelerin yayılmasına neden olabilir.

Uzman onayı olmadan kulaktan dolma kozmetik ürünler kullanılmamalıdır.

 

Akneden Nasıl Kurtulunur?

Akne kişinin yaşı, akne tipi, aknenin nerede olduğu gibi faktörler önemlidir.

Tek bir kişide farklı bölgelerdeki akneler için değişik çözümlerin uygulanması gerekebilir. Uygulamadan 1- 2 haftada sonuç beklemek yanlıştır.

Akneden kurtulmak için yapılan uygulamaların amacı cildin yağ salgısının normal seviyeye getirilmesidir. Böylece siyah nokta oluşumu azalır ve iltihaplı sivilce oluşumu minimuma iner. Akne problemi çözülebilir bir cilt hastalığıdır, bu yüzden kendi haline bırakılmamalıdır. Uygulamalar sağlandıktan sonra bir daha aynı sorunun yaşamamak için de profesyonel cilt bakımına mutlaka devam edilmelidir.

 

COPYRIGHT 2018 SAYANNEMİS / TÜM HAKLARI SAKLIDIR

SİZİ ARAYALIM